Tänäkin kesänä lukuisat Elisan Etuohjelman jäsenet pääsivät huvittelemaan edullisesti ympäri Suomea.

Huvipuistovierailu on monelle lapsiperheelle parasta kesälomassa, ja Elisa haluaa olla mukana mahdollistamassa elämyksellisen päivän asiakkailleen. Kesällä 2026 Elisa Etuohjelman jäsenet pääsivät nauttimaan yksityisistä huvipuistopäivistä Linnanmäellä, Särkänniemessä ja PowerParkissa vain 10 euron jäsenhintaan.

Timo Aho vietti hauskan päivän Särkänniemessä yhdessä vaimonsa ja 20-, 17- ja 15-vuotiaiden tytärtensä kanssa. Kihniöllä Pohjois-Pirkanmaalla asuva perhe vierailee huvipuistoissa vuosittain.

–Halusimme mennä testaamaan Särkänniemen uuden Konect-vuoristoradan. Kun tällainen tilaisuus tuli, niin ilman muuta lähdettiin, Aho kertoo.

Särkänniemi-päivä sujui hienosti ja sääkin suosi – mitä nyt uutuus vuoristorata osoittautui odotettua leppoisammaksi. Elisan Etuohjelman jäsenyys toi viiden hengen seurueelle jopa parin sadan euron säästön, perheenisä laskeskelee.

Ahon perhe on ollut Elisan asiakkaana jo 10 vuotta. Perheen nuoriso on osallistunut Elisan huvipuistopäivään myös aiemmin, mutta koko perheelle kyseessä oli ensimmäinen – vaan toivottavasti ei viimeinen – kerta.

–Kyllä aiomme hyödyntää jatkossakin tällaista mahdollisuutta. Ilman muuta, onhan tällainen aina kotiin päin.

Myös Juho-Ville Hannila perheineen pääsi nauttimaan huokeasta huvipuistopäivästä. Kokkolasta suunnaksi valikoitui PowerPark, ja mukaan lähtivät vaimon ja puolivuotiaan nuorimmaisen lisäksi 13-vuotiaat ja 11-vuotiaat lapset kavereineen.

–Kyllä huvipuisto on joka vuotinen juttu meille. PowerParkiin on vielä lyhyt matka. On mukava juttu, että tällaista järjestetään näin lähellä, Hannila kiittelee.

–Kun kuulimme, että Elisan kautta on saatavilla näin edullisia lippuja, tartuttiin heti toimeen. Säästimme varmaan melkein 200 euroa, mikä on todella iso ja kiva säästö.

Hannila kehuu päivän sujuneen kaikin puolin mukavasti: väkeä riitti, mutta laitteisiin pääsi nopeasti ja kaikille löytyi mieluista koettavaa, perheen pienintä myöten. Jatkossa Hannilat aikovat pitää silmällä paitsi huvipuistopäiviä, myös muita Etuohjelman tuomia etuja.

–Lapset tykkäsivät todella paljon. Tämä oli kesän kohokohta perheelle, ja ehdottomasti mennään uudestaankin.

Huvipuistopäivät ovat olleet todella suosittuja, ja tapahtumat on myyty loppuun erittäin nopeasti. Elisalla iloitaan tapahtumien saamasta innokkaasta vastaanotosta.

–Haluamme tarjota etuja, jotka tuottavat aitoa iloa ja konkreettista arvoa arkeen. Huvipuistopäivät ovat hyvä esimerkki elämyksestä, josta hyötyy koko perhe, Elisa Etuohjelmasta vastaava Outi Sarekoski kertoo.

Palaute huvipuistopäivistä on ollut positiivista. Erityisesti edullista hintaa, perheille syntyvää säästöä sekä tapahtumien tunnelmaa ja järjestelyjä on kiitelty.

–Etu on myös mahdollistanut huvipuistokäyntejä perheille, joille vierailu olisi muuten voinut jäädä tekemättä.

Myös Elisalle huvipuistopäivät ovat yksi vuoden kohokohdista. Niiden toteuttaminen vaatii tiivistä yhteistyötä huvipuistojen, tapahtumajärjestäjien ja Elisan eri tiimien välillä.

–Panostus näkyy ennen kaikkea siinä, että voimme tarjota jäsenillemme poikkeuksellisen elämyksen erittäin edulliseen hintaan.

Asiakkaiden toiveita kuunnellaan Elisalla tarkalla korvalla, ja palautteen pohjalta jäsenetuja kehitetään vieläkin paremmiksi. Ensi kesälle ollaankin jo tekemässä suunnitelmia.

–On ollut hienoa nähdä, kuinka innostuneesti jäsenemme ovat ottaneet huvipuistopäivät vastaan. Asiakaspalaute on meille erittäin tärkeää. Kehitämme etuvalikoimaa jatkuvasti ja kuuntelemme aktiivisesti asiakkaidemme palautetta, Sarekoski sanoo.

–Tarkemmista ensi kesän eduista on vielä liian aikaista kertoa, mutta tavoitteena on tarjota jatkossakin jäsenille monipuolisia etuja eri puolilla Suomea.